✅️15 березня 2024 року у Донецькому національному університеті імені Василя Стуса відбувся семінар “Європейські стандарти вільного руху товарів, послуг та осіб: перспективи для України” для суддів, адвокатів та інших представників правничої професії, здобувачів вищої освіти, ініціативної молоді та всіх зацікавлених осіб. Захід відбувся рамках імплементації проєкту Програми Європейського Союзу Еразмус+, Модуль Жан Моне «Європейські стандарти вільного руху товарів, послуг та осіб: перспективи для України» (Jean Monnet Module 101127358 – FREEGOOD – ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH).

✴️До урочистого відкриття заходу долучилися проректор з наукової та навчальної роботи ДонНУ імені Василя Стуса Сергій РАДІО, в.о. директора Навчально-наукового інституту розвитку академічного потенціалу, Координатор Інформаційного центру ЄС Світлана ЖИЛЬЦОВА, а також Координатор проєкту Елла ДЕРКАЧ, окресливши мету заходу, напрями подальшої роботи, завдання та очікувані результати проєкту.

🔷️Сергій Вікторович Радіо наголосив: «Радий усіх вітати у стінах ДонНУ імені Василя Стуса на заході, присвяченому реалізації нетривіального, дуже цікавого й актуального проєкту «Свобода руху товарів, послуг та осіб: досвід ЄС для України», який виконується у межах програми Європейського Союзу Erasmus+ модуль Жан Моне і має ємний акронім FREEGOOD. У ньому криється ключовий елемент, що має бути у кожного науковця, – це свобода. Для науковця дуже важливо бути вільним, адже вільні люди мають внутрішню силу. Науковець має вільно обирати напрям дослідження, мати внутрішню свободу, вільно висловлювати свої думки, не боятися критики. Це надважливо і надвідповідально для кожного з нас. Проєкт реалізує надпотужна та висококваліфікована команда юристів, знаних не тільки в межах нашого Університету, України, а і Європи. Вірю, що результати цього проєкту будуть вкрай затребуваними в сучасній Україні. ЄС має вивчати досвід України, адже у них такого досвіду немає. Ми зараз унікальні, у нас є багато внутрішніх законодавчих обмежень щодо руху осіб в умовах війни: перетин кордону, рух з області в область. Тому дуже важливо вивчати, як законодавчо регламентовано питання вільного руху товарів, послуг, осіб в країнах ЄС, як ЄС взаємодіє із країнами, які не є його членами, чому ця проблема актуальна для нашої держави з огляду на те, що ми рано чи пізно, безумовно, станемо частиною Європейського Союзу. Ми в це віримо, ми цього прагнемо і будемо досягати цього, кожен на своєму місці. А завдання нашого Університету – готувати спільноту, широкий загал України до того, аби адаптовуватися до законодавства ЄС».

🔶️Світлана Жильцова зазначила: «Інформаційний центр ЄС в ДонНУ імені Василя Стуса забезпечує співпрацю членів команди цього проєкту із єврошколами, які функціонують під егідою Представництва ЄС в Україні й несуть знання про Європу, Європейський Союз школярам і різним верствам населення. Проєкт «Свобода руху товарів, послуг та осіб: досвід ЄС для України» стартував із двох проєктних заявок, поданих нашим Університетом у надзвичайно складних умовах, під час блекаутів і відключення інтернету. Нам вдалося витримати конкуренцію і бути неочікувано відібраними Єврокомісією для фінансування та подальшої реалізації проєкту. Стартував проєкт 1 жовтня 2023 року і триватиме до кінця вересня 2026 року за науковим і освітнім напрямами. Цільова аудиторія проєкту досить широка: школярі, представники єврошкіл, студенти, науковці, представники юридичної спільноти, широкої громадськості, які зацікавлені темами законодавства, юридичних практик. У час, коли Україна прямує до ЄС, це надзвичайно важливо».

🔶️Координатор проєкту Елла Деркач підкреслила: «Це перший захід, який проводиться в межах проєкту в офлайн форматі. «Свобода руху товарів, послуг та осіб: досвід ЄС для України» – це дійсно унікальний проєкт. Я захоплююся тими ідеями, напрямами, які він пропонує. Глибоко переконана, що навчати й навчатися потрібно з натхненням, задоволенням, радістю. У межах реалізації проєкту ми будемо говорити про три свободи: свободу руху товарів, послуг та осіб. У межах наукової складової ми проводимо дослідження, у межах освітньої – плануємо залучати студентів, аспірантів, управлінців, представників бізнесу. Ми маємо поширювати результати досліджень максимально широко: будемо працювати зі школярами, вчителями, викладачами інших ЗВО, громадськістю, практиками. Ця співпраця буде двостороння». Елла Михайлівна докладно окреслила мету та завдання проєкту, представила команду його виконавців.

✔️По завершенню урочистої частини члени команди проєкту представили доповіді за результатами досліджень в рамках проєкту. Професор кафедри конституційного, міжнародного і кримінального права Елла Деркач доповіла про європейські стандарти вільного руху товарів та послуг: виклики та перспективи для України.

✔️Декан юридичного факультету Ірина Коваль представила доповідь на тему: «Ринок інтелектуальної власності в контексті свободи руху».

✔️Завідувач кафедри конституційного, міжнародного і кримінального права Ольга Турченко акцентувала на свободі пересування осіб і актуальних питаннях міграційного права ЄС.

✔️Завідувач кафедри теорії та історії держави і права та філософії права Юрій Гоцуляк доповів про принципи реалізації свободи пересування фізичних осіб у ЄС, представивши економічний та соціальний підходи.

✔️Професор кафедри цивільного права і процесу Лілія Амелічева розповіла про свободу руху робочої сили в умовах євроінтеграції України.

✔️Професор кафедри теорії та історії держави і права та філософії права Тетяна Міхайліна окреслила проблеми реалізації права на освіту у контексті свободи руху осіб та послуг.

🌐У форматі нетворкінгу учасники зустрічі підбили підсумки семінару та окреслили перспективи подальшої співпраці.

🙌Дякуємо всім учасникам семінару, партнерам за проявлений інтерес до заходів в рамках проєкту: Вінницькому апеляційному суду, Сьомому апеляційному адміністративному суду, Хмільницькому міськрайонному суду Вінницької області, відділенню Національної служби посередництва і примирення у Вінницькій області, Адвокатському об’єднанню “БРИЛЯНТ ЛО ГРУП”, Юридичному бюро «Аґрум Юрис», Адвокатському об’єднанню “Макс Гарант”, ТОВ “Промавтоматика Вінниця”.

#ErasmusPlus #ErasmusUA #JeanMonnet #FREEGOOD